Błyskawiczne murowanie

under-construction-150271_640

W ostatnim czasie w budownictwie można zauważyć sporo interesujących rozwiązań, takich jak przykładowo murowanie na sucho. Jest to zastosowanie pustaków na suchą zaprawę, umożliwia to skrócenie okresu murowania nawet o połowę, a również bardzo ułatwia proces stawiania ścian. Najbardziej popularny sposób na tego typu budowanie to system Porotherm. Jak się zabrać do pracy i jak wykonać wstępne prace?
Pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na dobrze wyrównanej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, jakiej najmniejsza grubość to dziesięć milimetrów. Dobre ułożenie zagwarantuje niwelator, łaty i zestaw do wyrównywania. Niezbędna jest również aluminiowa listwa o długości minimalnej dwa metry. Niezwykle ważnym krokiem jest odpowiednie wypoziomowanie fundamentów, czyli stropu, w takich miejscach, gdzie będziemy murować ściany. Warstwę zaprawy wyrównującej należy nałożyć po ułożeniu pasów izolacji przeciwwilgociowej w miejscach, w których wzniesiemy ścianę.

W czasie niwelacji powinniśmy wyznaczyć najwyższy punkt fundamentów. Zrobimy to przy pomocy lasera. Tak określony punkt będzie naszym kluczowym odniesienie w trakcie stawiania pierwszej warstwy pustaków. Pierwsza warstwa pustaków musi być ułożona bezpośrednio na równej warstwie zaprawy cementowo-wapiennej, natomiast murowanie ścian zewnętrznych musimy rozpocząć od ułożenia pustaków narożnikowych. Następne pracę są dosyć łatwe, poszczególne pustaki pierwszej warstwy trzeba ułożyć po prostu wzdłuż sznura murarskiego. Następnie wyrównujemy w obu kierunkach za pomocą poziomnicy i gumowego młotka. Kolejne pustaki można wyrównywać swobodnie i trudności.

Pamiętajmy jednakże, aby nie wkładać ich zbyt zdecydowanie w warstwę zaprawy. Prawda jest tego typu, że im bardziej prawidłowo i dokładnie wyrównana będzie pierwsza warstwa pustaków, tym łatwiejsze będzie układanie innych warstw. Jak widać, odpowiednia zaprawa do murowania na sucho w systemie Porotherm jest dość łatwe, każdy sobie z nim poradzi. Nie jest wymagane do tego znacznych umiejętności, niezbędne są po prostu precyzja i troszkę staranności. To w znaczny sposób pomaga w tej pracy, można więc powiedzieć, że murowanie jeszcze nigdy nie było tak bezproblemowe. Każdy powinien wypróbować tę metodę, żeby się przekonać o znacznej jakości i niezawodności.