Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 26, 2023 in Remont i budowa |

Kto może kierować podnośnikiem/zwyżką?

Kto może kierować podnośnikiem/zwyżką?

Nowoczesne maszyny i urządzenia pomagają we wszystkich branżach przemysłu i dziedzinach usługowych. Wśród nich wyjątkowo użyteczne do prac na dużych wysokościach są podnośniki koszowe, zwane zwyżkami. Czym są te urządzenia i jakie uprawnienia należy zdobyć, aby nimi kierować? O tym wszystkim dowiesz się w dalszej części artykułu!

Czym są podnośniki zwyżkowe?

Zwyżka to urządzenie, które umożliwia pracę na wysokościach. Jest to rodzaj podnośnika, który wyposażony jest w ramię lub nożyce hydrauliczne z możliwością zmiany pozycji. Dzięki temu zwyżka może dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Istotnym elementem podnośnika jest kosz, który zapewnia bezpieczeństwo pracującej osoby. Dzięki zwyżkom pracownicy różnych branż mają możliwość wykonania prac, które bez tego urządzenia byłyby trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia. Warto zaznaczyć, że drabina, nie zastąpi podnośnika koszowego, ze względu na brak precyzji i bezpieczeństwa.

Uprawnienia do kierowania podnośnikiem/zwyżką

Każdy, kto chce zostać operatorem podnośników zwyżkowych, musi zdobyć odpowiednie uprawnienia. W Polsce jest to certyfikat umożliwiający legalną pracę na tym urządzeniu. Otrzymuje się go po zakończeniu stosowanego kursu i uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminu teoretycznego i praktycznego UDT. Szkolenia operatorów podnośników koszowych organizują specjalistyczne firmy, które prowadzą kursy zawodowe i szkolenia BHP. Należy pamiętać, że kierowanie podnośnikami koszowymi wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo innych ludzi. Dlatego każdy, kto chce być operatorem zwyżki, musi zdobyć odpowiednie uprawnienia i korzystać wyłącznie z urządzeń sprawdzonych producentów.

Kto produkuje podnośniki koszowe nożycowe?

Podnośniki koszowe to niezbędne narzędzia w branży budowlanej i nie tylko. W Polsce produkcją tego rodzaju sprzęt zajmują się zarówno międzynarodowe korporacje, jak i krajowe przedsiębiorstwa. Jednym z producentów podnośników koszowych jest międzynarodowa grupa firm, która obejmuje producentów sprzętu dźwigowego i budowlanego, sprzętu magazynowego, narzędzi i takielunku Tor Industries z polską siedzibą w Gdańsku. Producent ten pod marką Tor oferuje między innymi elektryczne wózki paletowe, platformy transportowe, podnośniki kolejowe korbowe, stoły podnośne nożycowe i wiele innych maszyn i urządzeń.