Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Remont i budowa |

Zastosowanie betonu w produkcji nadproży

Zastosowanie betonu w produkcji nadproży

Nadproża stanowią ważny element w otworach okiennych i drzwiowych. Ich obecność wpływa na solidność całej konstrukcji. Dobrej jakości nadproża dobrze przenoszą obciążenia. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu mogą stanowić jednocześnie dekoracyjny element architektoniczny. Niektóre nadproża łączą się z betonem (zarówno w procesie produkcji, jak i budowy). O jakich rodzajach mowa? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym są nadproża?

Nadproże to element konstrukcyjny danego budynku, umieszczany bezpośrednio nad otworem drzwiowym czy okiennym. Jego główne zadanie to przeniesienie ciężaru na sąsiadujące ściany, dzięki czemu wyeliminowane zostanie ryzyko zawalenia się muru powyżej. Każde nadproże powinno być odpowiednio dopasowane do projektu konstrukcyjnego budynku.

Rodzaje nadproży

Nadproża dzieli się na kilka rodzajów, uwzględniając zastosowany do ich wykonania materiał. Mamy zatem do czynienia z nadprożami żelbetowymi, stalowymi, prefabrykowanymi, strunobetonowymi, drewnianymi lub w kształcie litery U.

Charakterystyka nadproży prefabrykowanych

Nadproża prefabrykowane wykorzystują beton. Wyróżniają się łatwym montażem. Gotowe belki wystarczy połączyć ze sobą za pośrednictwem specjalnych klamer, a następnie wlać beton w pozostałe przestrzenie. Betonowe nadproża prefabrykowane mogą mieć różne przeznaczenie. Belki w kształcie S sprawdzą się w nadprożach nieobciążonych stropem, D – do wykonywania ścianek działowych, a N – do nadproży obciążonych stropem.

Nadproża betonowe znacznie przyspieszają prace na placu budowy. Sprawdzą się w budownictwie mieszkalnym, biurowym, produkcyjnym, usługowo-handlowym.

Producent betonu i wyrobów z betonu Unipol Carbon-Steel wykonuje i sprzedaje nadproża betonowe (w kształcie litery L). Oferta jest kierowana zwłaszcza do firm budowlanych z okolic Katowic, Gliwic, Bytomia.

Cechy nadproży w kształcie litery U

Nadproża w kształcie litery U (kształtki nadprożowe) to elementy, z których buduje się zbrojenie, następnie wypełniane betonem. Często stanowią części szalunków. Sprawdzą się także w ścianach murowanych, z betonu komórkowego.

Czym są nadproża żelbetowe?

Popularne i uniwersalne nadproża żelbetowe wykonuje się z żelbetonu (mieszanki cementu, wody, kruszywa). Są wzmocnione stalowym zbrojeniem.