Zastosowanie betonu w produkcji nadproży
Czym są nadproża?
Nadproże to element konstrukcyjny danego budynku, umieszczany bezpośrednio nad otworem drzwiowym czy okiennym. Jego główne zadanie to przeniesienie ciężaru na sąsiadujące ściany, dzięki czemu wyeliminowane zostanie ryzyko zawalenia się muru powyżej. Każde nadproże powinno być odpowiednio dopasowane do projektu konstrukcyjnego budynku.
Rodzaje nadproży
Nadproża dzieli się na kilka rodzajów, uwzględniając zastosowany do ich wykonania materiał. Mamy zatem do czynienia z nadprożami żelbetowymi, stalowymi, prefabrykowanymi, strunobetonowymi, drewnianymi lub w kształcie litery U.
Charakterystyka nadproży prefabrykowanych
Nadproża prefabrykowane wykorzystują beton. Wyróżniają się łatwym montażem. Gotowe belki wystarczy połączyć ze sobą za pośrednictwem specjalnych klamer, a następnie wlać beton w pozostałe przestrzenie. Betonowe nadproża prefabrykowane mogą mieć różne przeznaczenie. Belki w kształcie S sprawdzą się w nadprożach nieobciążonych stropem, D – do wykonywania ścianek działowych, a N – do nadproży obciążonych stropem.
Nadproża betonowe znacznie przyspieszają prace na placu budowy. Sprawdzą się w budownictwie mieszkalnym, biurowym, produkcyjnym, usługowo-handlowym.
Producent betonu i wyrobów z betonu Unipol Carbon-Steel wykonuje i sprzedaje nadproża betonowe (w kształcie litery L). Oferta jest kierowana zwłaszcza do firm budowlanych z okolic Katowic, Gliwic, Bytomia.
Cechy nadproży w kształcie litery U
Nadproża w kształcie litery U (kształtki nadprożowe) to elementy, z których buduje się zbrojenie, następnie wypełniane betonem. Często stanowią części szalunków. Sprawdzą się także w ścianach murowanych, z betonu komórkowego.
Czym są nadproża żelbetowe?
Popularne i uniwersalne nadproża żelbetowe wykonuje się z żelbetonu (mieszanki cementu, wody, kruszywa). Są wzmocnione stalowym zbrojeniem.
Najnowsze komentarze