Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 17, 2022 in Remont i budowa |

Płynna membrana dachowa – co to jest?

Płynna membrana dachowa – co to jest?

Dachy, tarasy i balkony muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Największym wrogiem jest oczywiście wilgoć, która przyczynia się do niszczenia powierzchni. Na szczęście obecnie można liczyć na szereg sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym można zmniejszyć podatność podłoża na działanie skrajnych temperatur, warunków atmosferycznych, uszkodzeń mechanicznych itd. Z pomocą przychodzą płynne membrany dachowe, które tworzą na powierzchni ochronną warstwę o wysokiej trwałości. Jest to produkt o szerokim zastosowaniu, którego żywotność wynosi aż kilkadziesiąt lat. Będzie to wobec tego długoterminowa inwestycja.

Co warto wiedzieć na temat płynnej membrany dachowej?

Płynna membrana dachowa cieszy się coraz większą popularnością, co wynika z jej wielu zalet. Tworzy ona bezspoinową powłokę na powierzchni, która scala się idealnie z podłożem. Jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Uniwersalność membrany dachowej polega na tym, że można pokryć nią dowolny typ podłoża. Ma świetną przyczepność w przypadku blachy, betonu, cementu, gipsu, pianki, papy itd. Ogromną zaletą płynnej membrany jest jej wydajność, wystarczy cienka warstwa do idealnego zabezpieczenia powierzchni. Można mówić również o niezwykle prostej aplikacji membrany w płynie, wypełnia ona wszystkie szczeliny, dociera do najmniejszych zakamarków. Wygładza powierzchnię, dodaje jej połysku, ujednolica ją. Membrana dachowa jest odporna na działanie promieniowania słonecznego, uszkodzenia mechaniczne. Na jej korzyść przemawia również przyjazność dla środowiska naturalnego. Jest to produkt ekologiczny. Membranę dachową można nałożyć na dach, niezależnie od typu konstrukcji. Sprawdzi się również na tarasie, balkonie. Jest to świetny materiał hydroizolacyjny, który można zaaplikować we własnym zakresie lub powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie.

Czy warto zdecydować się na płynną membranę dachową?

Płynne membrany mogą być stosowane w przypadku dachów zarówno nowych, jak i wymagających renowacji. Nie trzeba nawet zrywać starego pokrycia ani hydroizolacji. Przekłada się to oczywiście na sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Ogromną zaletą membrany w płynie jest także jej lekkość, dzięki czemu nie stanowi dodatkowego obciążenia. W przypadku dachu ma to ogromne znaczenie, to samo dotyczy innych konstrukcji nośnych. Na korzyść płynnej membrany przemawia również jej elastyczność, jest to materiał o dużej rozciągliwości, niepodatny na uszkodzenia. Można ją aplikować na powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka.

Jeśli komuś zależy na czasie i precyzyjności, ceni sobie wygodę, to powinien wybrać metodę natryskową. W membranie dachowej znajduje się niewielka ilość lotnych związków organicznych, więc nie trzeba nawet specjalnie się przygotowywać do jej nałożenia, bo nie szkodzi zdrowiu. Warto po nią sięgnąć, gdy pojawią się oznaki nieszczelności pokrycia dachowego. Świadczy o tym między innymi zagrzybienie i nieestetyczne naloty na ścianach, nieprzyjemny zapach wilgoci w pomieszczeniach, para osadzająca się na szybach okien. Świetnie nadaje się do mostkowania pęknięć. Umożliwia łatwą, punktową naprawę. Można też liczyć na zapobieganie rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, mchów i porostów.