Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 6, 2021 in Remont i budowa |

Dekoracje z płyty meblowej

Dekoracje z płyty meblowej

Płyta meblowa jest coraz częściej wykorzystywanym produktem w branży budowlanej. Świetnie sprawdza się jako materiał do wykańczania i aranżacji wnętrz. Dostępne są różne rodzaje płyt meblowych. Wiórowe to takie, które tworzy się z wiórów drzewnych łączonych ze sobą klejem syntetycznym lub żywicą zwaną klejem naturalnym. Płyty paździerzowe stworzone ze zdrewniałych części suchych konopi lub łodyg łączonych klejem pod wysokim ciśnieniem.

Dostępne są także sklejki wykonane z cienkich warstw drewna, które łączy się za pomocą klejem. Płyty melaminowe wytwarza się natomiast z płyty wiórowej pokrytej dekoracyjnym papierem. Istnieją także płyty pilśniowe (na przykład płyta meblowa HDF i MDF), które powstały w procesie pilśnienia (inaczej spajania lub splatania włókien) z rozwłóknionej drzewnej tkanki.

Płyta meblowa OSB znakomicie sprawdza się w roli elementu dekoracyjnego. Przełamuje bowiem dawną niechęć do swojego wyglądu, który obecnie jest wielką zaletą tych płyt. Naturalność i widoczna struktura ścinków i opiłków stają się oryginalnym akcentem w nowoczesnym wnętrzu.

Udekorowanie płytą OSB pomieszczenia tworzy niebanalną aranżację wnętrza, takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przestrzeniach skandynawskich, loftowych i industrialnych. W nich liczy się przede wszystkim ręczne tworzenie mebli przy korzystaniu z niedrogich i powszechnie dostępnych materiałów.

Płyta meblowa może stać się atrakcyjnym pokryciem ściany. Można pokryć nią całą ścianę lub jedynie jej fragment. Tego typu aranżacje spotyka się najczęściej w loftach lub mieszkaniach stworzonych ze starych pracowni lub magazynów. Płyta meblowa stanie się także dekoracyjnym panelem ściennym, który można pomalować na dowolny kolor.

Płyta meblowa świetnie sprawdzi się także w roli funkcjonalnego zagłówka. Wystarczy niewielki jej fragment powiesić nad łóżkiem, by cieszyć się efektownym i wygodnym oparciem dla pleców. Podobnie płyta sprawdzi się w kuchni, na przykład w roli organizera ściennego. Płyta meblowa to także pomysł na tańszą wersję podwyższenia podłogi.