Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Remont i budowa |

Ramy jako ważny element wycieraczek systemowych

Ramy jako ważny element wycieraczek systemowych

Utrzymanie czystości w budynku jest istotne z wielu powodów – nie tylko estetyki, ale również bezpieczeństwa. Większość zanieczyszczeń nanoszonych do wnętrza na podeszwach butów można wcześniej wychwycić wykorzystując do tego tak zwane ciągi czyszczące, czyli podzielony na strefy system wycieraczek i mat. W konstruowaniu ciągów bardzo ważną rolę odgrywają ramy. Dowiedz się więcej na ich temat.

Czym są ramy systemowe?

Ramy systemowe to proste konstrukcje, służące do montażu wycieraczki w zagłębieniu posadzki – tzw. wpuście –  lub ewentualnie na jej powierzchni. Ramy wykonywane są z połączonych ze sobą profili z aluminium lub stali nierdzewnej, odznaczających się bardzo wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne i korozję oraz wytrzymałością na wysokie obciążenia mechaniczne. Ramy systemowe mogą być przytwierdzane do podłoża za pomocą kleju montażowego lub przy użyciu śrub i kołków. Mają ona zazwyczaj zarys prostokąta bądź kwadratu, jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonanie ram o innych kształtach, np. trapezu

Wysokiej jakości ramy systemowe znajdziemy w ofercie firmy Unimat.

Jakie są zadania ramy w wycieraczkach systemowych?

Opisane wyżej ramy są ważnym elementem tzw. wycieraczek systemowych. Przede wszystkim zapewniają one stabilność zamocowanej wycieraczki – dzięki nim wycieraczka pozostaje przez cały czas na swoim miejscu. Tym samym nie ma ryzyka, że w momencie, kiedy ktoś na nią wejdzie, wycieraczka przesunie się, stwarzając ryzyko utraty równowagi i upadku. Ponadto rama poziomuje wycieraczkę, a przez to zapobiega jej przechyleniom – jest to bardzo ważne w przypadku wycieraczek o sztywnej konstrukcji. Brak równego oparcia może prowadzić do ich stopniowego odkształcania się.

Wycieraczki są również elementem wykańczającym krawędzie wpustu wykonanego w posadzce. W ten sposób rama zabezpiecza je przed uszkodzenia mogącymi powstać w wyniku używania wycieraczki. Dodatkowo rama poprawia estetykę całego systemu.

Gdzie stosowane są wycieraczki systemowe?

Wycieraczki systemowe to rozwiązanie spotykane przede wszystkim w obiektach, w których występuje intensywny ruch pieszy, a więc np. w dużych obiektach mieszkalnych, placówkach edukacyjnych i medycznych, centrach handlowych, dworcach. Tworzą one zazwyczaj trzy etapowe ciągi czyszczące, z których każdy zawiera innego rodzaju wycieraczki, np. aluminiowe przed wejściem do budynku, tekstylne wewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać maksymalną efektywność oczyszczania obuwia z zanieczyszczeń.