Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 23, 2023 in Remont i budowa |

Czy obudowy z kompozytu poliestrowo-szklanego są wytrzymałe?

Czy obudowy z kompozytu poliestrowo-szklanego są wytrzymałe?

Kompozyty poliestrowo-szklane, z których wykonuje się obudowy różnych maszyn i urządzeń, składają się z dwóch składników: żywicy poliestrowej i włókien szklanych. Struktura tych kompozytów, zwanych też laminatami, ma ścisłe przełożenie na właściwości tego tworzywa oraz sposoby jego wykorzystania. Czy zatem obudowy z kompozytu poliestrowo-szklanego wykazują się trwałością i skutecznie chronią przed uszkodzeniami oraz innymi szkodliwymi czynnikami?

Produkcja kompozytów poliestrowo-szklane a ich właściwości

Laminaty to materiały kompozytowe, które składają się z dwóch lub więcej warstw różnych materiałów. Produkcja obudów z kompozytów poliestrowo-szklanych wymaga zastosowania zarówno specjalistycznych technik, jak i odpowiednich materiałów, by zagwarantować wytrzymałość i długowieczność finalnego produktu. Kompozyty poliestrowo-szklane powstają na skutek procesu połączeniu żywicy poliestrowej z włóknami szklanymi. W ten sposób dochodzi do stworzenia mocnego, sztywnego i zarazem lekkiego materiału.

Żywica nasycona, która jest wykorzystywana w kompozytach z laminatu poliestrowo-szklanego, odznacza się wysoką odpornością na działanie wilgoci i wielu innych czynników zewnętrznych. Natomiast włókna szklane są bardzo wytrzymałe, a ponadto odporne na odkształcanie oraz również korozję. Warto wiedzieć, że to właśnie żywica wiąże włókna ze sobą, zapewniając im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Produkty z laminatu cechują się również wytrzymałością na oddziaływanie promieniowania UV i wielu środków chemicznych. Poza tym w trakcie procesu produkcji kompozytów można zastosować dodatkowe rozwiązania, które jeszcze bardziej utrwalą materiał, między innymi różnego rodzaju wypełniacze i wzmacniacze.

Gdzie wykorzystuje się obudowy z kompozytów poliestrowo-szklanych?

Wytrzymałość kompozytów poliestrowo-szklanych, z których produkuje się obudowy, ma bezpośrednie przełożenie na to, w jakich branżach są one wykorzystywane. Producent laminatów Paszkowiak zajmuje się wytwarzaniem obudów stosowanych w rozmaitych branżach, począwszy od motoryzacji i lotnictwa, a skończywszy nawet na obudowach do maszyn piekarniczych, medycznych i elementów dla przemysłu telekomunikacyjnego. Jednym słowem, są używane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania specjalnych rozwiązań przeznaczonych do ochrony danego urządzenia lub pojazdu.