Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 26, 2023 in Remont i budowa |

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa to jedna z metod wzmocnienia i naprawy betonu, stosowana w przypadkach, gdy pojawiają się w nim pęknięcia lub przecieki wody. Polega na wprowadzeniu specjalnego środka chemicznego pod ciśnieniem do wnętrza struktury betonowej, w celu zwiększenia jej trwałości oraz wytrzymałości.

Czym jest iniekcja ciśnieniowa?

Do przeprowadzenia iniekcji ciśnieniowej wykorzystuje się specjalne urządzenia, które podają pod ciśnieniem środek do wnętrza betonu. Najczęściej stosowanymi środkami chemicznymi są żywice epoksydowe, które łączą się z betonem, tworząc trwałą i odporną na czynniki zewnętrzne powłokę. Iniekcja ciśnieniowa jest metodą stosunkowo szybką i skuteczną. Najpierw konieczne jest ocenienie stanu technicznego obiektu, który wymaga izolacji. Następnie przygotowuje się specjalną mieszankę, która jest wprowadzana do przestrzeni pomiędzy ścianą a gruntem lub inną przegrodą.

Kiedy warto skorzystać z iniekcji ciśnieniowej?

Iniekcja ciśnieniowa jest metodą stosowaną w przypadku betonu, który wymaga wzmocnienia lub naprawy. Może być stosowana do uszczelnienia przeciekających rur, zatok, zbiorników. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku pęknięć o szerokości od 0,2 do 0,5 mm, co pozwala na uniknięcie kosztownych i uciążliwych prac konstrukcyjnych. Warto również zwrócić uwagę, że iniekcja ciśnieniowa jest metodą stosunkowo szybką i skuteczną. Dzięki temu, że metoda ta jest stosunkowo prosta i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, koszty jej przeprowadzenia są znacznie niższe.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W czasie iniekcji ciśnieniowej ważna jest odpowiednia kontrola ciśnienia i strumienia mieszanki, a także czasu jej wprowadzania do ściany. Wszystko to ma wpływ na skuteczność i trwałość izolacji. Po przeprowadzeniu iniekcji konieczne jest odczekanie na pełne utwardzenie mieszanki, po czym można przystąpić do kolejnych prac związanych z remontem obiektu. Dzięki niej można uniknąć wielu problemów związanych z wilgocią i grzybami, a także poprawić izolacyjność obiektu. Jeśli zależy nam na tym, aby iniekcja ciśnieniowa została przeprowadzona profesjonalnie, warto skorzystać z usług renomowanego wykonawcy takiego jak Leniart Hydroizolacje, który ma doświadczenie w tej dziedzinie i dysponuje odpowiednim sprzętem oraz materiałami.