Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Remont i budowa |

Do czego można wykorzystać płyty profilowane z PCV?

Do czego można wykorzystać płyty profilowane z PCV?

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez tworzyw sztucznych. Znalazły one zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach życia. Do grupy najpopularniejszych tworzyw sztucznych należy PCV, z którego produkuje się między innymi płyty profilowane. Jakimi właściwościami charakteryzują się płyty profilowane z PCV i do czego się je stosuje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Właściwości płyt profilowanych z PCV

PCV to polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych. Otrzymuje się go w procesie polimeryzacji chlorku winylu. PCV należy do grupy tworzyw termoplastycznych, czyli plastomerów. Oznacza to, że po podgrzaniu do określonej temperatury przechodzi w stan płynny, a po zastygnięciu ponownie twardnieje. Podczas tych przemian nie traci swoich właściwości, dzięki czemu nadaje się do wielokrotnego formowania.

Płyty profilowane z PCV wyróżniają się wysoką odpornością na agresywne substancje chemiczne i promieniowanie UV. Jednocześnie mają dobry stopień przepuszczalności światła – dla egzemplarzy bezbarwnych wynosi on 85%. Są też odporne na ogień i uszkodzenia mechaniczne. Poza tym płyty PCV nie korodują, wymagają minimalnej konserwacji, łatwo i szybko się je montuje oraz są tańsze od płyt poliwęglanowych.

Zastosowania płyt profilowanych z PCV

Płyty profilowane z PCV mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Wykonuje się z nich przede wszystkim różnego rodzaju zadaszenia: tarasów, werand, balkonów czy daszków nad drzwi. Służą także do produkcji obiektów małej architektury: zarówno ogrodowej (altanek, pergoli, ogrodów zimowych czy wiat), jak i miejskiej (stojaków rowerowych, koszy na śmieci, placów zabaw oraz obiektów sportowych i rekreacyjnych). Z uwagi na ograniczoną trwałość i podatność na warunki zewnętrzne, niekiedy bywają zastępowane przez płyty poliwęglanowe.

Płyty profilowane z PCV, których szeroki wybór oferuje na przykład dystrybutor płyt z tworzyw sztucznych Scala Plastics, stosuje się również w przemyśle. Używa się ich w branży spożywczej w zakładach produkcyjnych, pomieszczeniach magazynowych, halach sortowniczych i chłodniach. Znajdują one zastosowanie także w innych branżach: chemicznej, farmaceutycznej, celulozowo-papierniczej, w zakładach obróbki metali czy elektrowniach. Poza tym płyty PCV wykorzystuje się w rolnictwie: w oborach, kurnikach, chlewach, cieplarniach czy parkach maszyn. Jak widać, są one bardzo uniwersalne.