Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2022 in Remont i budowa |

Rolety zewnętrzne – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Rolety zewnętrzne – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Pancerz rolety można wybrać bez większego problemu, dopasowanie go do estetyki i sposobu wykończenia budynku nie stanowi większego problemu. Rolety zewnętrzne wybierać trzeba jednak przede wszystkim pod kątem zastosowanego ich mechanizmu i możliwości jego zamontowania w konkretnym budynku.

Rolety zewnętrzne — czym przede wszystkim kierować się w wyborze?

Popularność rolet zewnętrznych stale rośnie. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim rosną możliwości montażu, które nie niszą elewacji budynku, a dzięki temu możliwe jest zamontowanie tego typu rozwiązania w każdym właściwie momencie. Wygodne zdalne sterowanie ułatwia korzystanie z tego rozwiązania i dedykowanie o tym, ile światła wpuścimy do wnętrza domu. Nie o regulację nasłonecznienia tutaj jednak tylko chodzi. Przede wszystkim rolety zewnętrzne pozwalają chronić samo okno przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Pomagają także w izolacji akustycznej i lepiej wyciszają wnętrze. W końcu poprawiają poziom ochrony przed złodziejami.

Nie wszędzie jednak sprawdzą się te same rolety. Zewnętrze może być bowiem mniej lub bardziej wymagające, jeśli chodzi o kwestie montażu. Nie ze wszystkimi roletami zewnętrznymi można planować działanie w istniejącym już budynku, chyba że generalny remont zakłada także pełną wymianę okien itd. Jeśli jednak chcesz najmniejszym możliwym kosztem zamówić montaż rolet zewnętrznych do istniejącego już budynku, możliwości zdają się mocno ograniczone. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Zamontowanie rolet zewnętrznych

Sterowanie zdalne, wysoka estetyka, idealne dopasowanie — tego oczekujemy od rolet zewnętrznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że spełnienie tych warunków zależy nie tylko od jakości samych rolet, ale także od tego, czy są one odpowiednio dopasowane do możliwości budynku. Kluczowe jest tutaj przede wszystkim to, jaki model rolety możliwy jest do zamontowania przy konkretnej konstrukcji bloku, apartamentowca, domu. Bardzo duże znaczenie ma także to, czy zakup rolet w domach jednorodzinnych planowany jest na etapie projektowania i budowy inwestycji, czy już po jej zakończeniu. Możliwości jest naprawdę wiele: https://dopasujrolety.pl/3-rolety-zewnetrzne

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe to jedyne, których nie trzeba uwzględniać w projekcie budynku. Z tego też powodu są to rolety wybierane najczęściej. Dają naprawdę duże możliwości montażu tak we wnęce okna, jak i na elewacji budynku. W tym drugim przypadku mocuje się je nad wnęką okienną, a prowadnice biegną wzdłuż okna. Nie zmniejszają one światła wnęki okiennej. Rolety natynkowe cechuje doskonała izolacja ciepła, które pozwala uzyskać komfortową temperaturę, całkowite zaciemnienie w razie potrzeby, wynikające z tego, że konstrukcja odbija promienie słoneczne przed ich dotarciem do szyb. Użytkownicy cenią je również za wyjątkowo skuteczną ochronę przed hałasem.

Rolety podtynkowe, nadstawne, RKS

Niezależnie od tego, czy wybierasz rolety podtynkowe, nadstawne czy RKS, o ich montażu musisz pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Oczywiście w przypadku rolet podtynkowych możliwe jest zamontowanie ich na etapie wymiany stolarki okiennej lub w innym czasie, a instalacja nie ingeruje w konstrukcję okna czy ścian, natomiast wymaga wykonania wnęki w nadprożu okiennym. Rolety tego typu wyróżnia doskonała izolacja termiczna i ochrona przed hałasem (edukacja nawet o 10 decybeli). Plusem jest także szeroki wybór kolorystycznych rolet wykończonych powłoką lakierniczą. W opcji z napędem automatycznym możliwa jest integracja z systemami “inteligentnego domu”.

W przypadku rolet nastawnych montaż odbywa się bezpośrednio na ramie okiennej. Ciekawa jest zabudowa skrzynki podnosząca estetykę okna. Rolety te nie dają jednak tak wysokiej izolacji termicznej, jak konkurencyjne rozwiązania.

Rolety nadprożowe koniecznie trzeba zaplanować na etapie projektowania domu. Trzeba bowiem pozostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy górną krawędzią ramy projektowanego okna a belką nadprożową. Wyróżnia je wysoka stabilność konstrukcji i bardzo dobra izolacja termiczna. Świetnie sprawdzają się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych.

Chcesz dowiedzieć nie więcej? Sprawdź: https://c44.pl/rolety-zewnetrzne-sprawdz-jakie-kupic/

Rolety antywłamaniowe — czy warto?

Wybierając rolety zewnętrzne, warto zadbać o to, by wykonane były ona z najlepszych materiałów, z troską o najmniejszy szczegół. Warto jednak pamiętać, że nie każde rolety zewnętrzne są jednocześnie roletami antywłamaniowymi. Oczywiście każda roleta zewnętrzna to dodatkowa bariera, którą trzeba pokonać, aby dostać się do wnętrza budynku, natomiast producenci rolet w swojej ofercie często mają rozwiązania o wyższej klasie bezpieczeństwa potwierdzonej testami i klasyfikacją do odpowiedniej klasy rolet antywłamaniowych. Tego typu rozwiązania to bardzo cenny element ochrony domu jednorodzinnego, a także każdego innego. Rolety o klasie RC2 zabezpieczają przed włamaniem przy użyciu prostych narzędzi tj. śrubokręt, szczypce, klin, przez minimum trzy minuty ciągłego ataku. Natomiast modele o klasie RC3 są dodatkowym zabezpieczeniem na pięć minut ciągłego naporu włamywacza przy użyciu narzędzi ręcznych, takich jak na przykład młotek czy łom itp.