Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 24, 2023 in Remont i budowa |

Kryteria wyboru kotła grzewczego

Kryteria wyboru kotła grzewczego

Sposób ogrzewania domu ma wpływ nie tylko na nasz komfort termiczny, ale także koszty utrzymania budynku. Obecnie nie mamy pełnej dowolności w wyborze systemu grzewczego, co jest związane ze zmieniającymi się przepisami ochrony środowiska. Jakie są najważniejsze kryteria wyboru kotła grzewczego? Na co zwrócić uwagę, planując wykonanie ogrzewania w nowym domu lub modernizację istniejącej instalacji? Podpowiadamy.

Wybór kotła grzewczego krok po kroku – od czego zacząć?

Po pierwsze i najważniejsze – kocioł grzewczy musi spełniać obowiązujące normy, które pozwalają ograniczyć emisję szkodliwych spalin do atmosfery. Z tego względu na rynku nie są już dostępne bezklasowe kotły na drewno oraz węgiel, koks czy miał węglowy, które emitują wiele szkodliwych zanieczyszczeń.

Choć zmiana przepisów sprawiła, że jesteśmy zmuszeni zapłacić więcej za kocioł grzewczy, to certyfikowane kotły pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, cechując się wyższą sprawnością energetyczną. Do wyboru mamy m.in. nowoczesne kotły grzewcze na gaz, pellet i ekogroszek, piece elektryczne oraz rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kotły, które spełniają obowiązujące normy jakości, są wygodne w eksploatacji i proste w obsłudze. Rosnącą popularnością cieszą się niemal bezobsługowe kotły grzewcze na pellet, które oferuje np. firma Max Handel.

Wybór rodzaju paliwa, którym będziemy ogrzewali dom, powinien uwzględniać wady i zalety konkretnego rozwiązania oraz koszty związane z ogrzewaniem. Warto myśleć przyszłościowo, bo zakup pieca, który wymaga wykonania odpowiedniej instalacji to nie tylko spory wydatek, ale także decyzja na długie lata.

Wybór kotła grzewczego a zapotrzebowanie energetyczne budynku

Zapotrzebowanie energetyczne budynku to najważniejsza kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę po wyborze rodzaju kotła grzewczego. Każdy piec centralnego ogrzewania cechuje się określoną mocą grzewczą, którą trzeba dobrać m.in. do wielkości przestrzeni mieszkalnej. W przypadku większości typowych domów jednorodzinnych na 10 metrów kwadratowych ogrzewanej przestrzeni powinno przypadać 1 kW mocy kotła centralnego ogrzewania. Tyczy się to pomieszczeń o standardowej wysokości 2,6 m.

Zanim kupimy kocioł grzewczy, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi wybór najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb rozwiązania.