Jakie wyroby można uzyskać z betonu architektonicznego?
Charakterystyka betonu architektonicznego
Betonem architektonicznym nazywa się betonową mieszankę, którą używa się do produkcji eksponowanych elementów konstrukcyjnych. Do wytworzenia betonu dekoracyjnego wykorzystuje się zmieszane we właściwych proporcjach składniki, takie jak woda, kruszywo i cement hutniczy. O walorach estetycznych wykonanego materiału przesądza ostatni z wymienionych elementów składowych, dzięki któremu beton zyskuje jasny, przejrzysty kolor. Beton architektoniczny wykorzystywany przez takie firmy, jak producent elementów architektury miejskiej INVESTIM, wzbogacony jest również o rozmaite plastyfikatory i upłynniacze, odpowiadające za nadanie masie odpowiedniej plastyczności i urabialności. Za jedną z najważniejszych zalet betonu dekoracyjnego można uznać też gęstą i zwartą strukturę. To bowiem sprawia, że omawiany materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Jakie przedmioty wykonuje się z betonu dekoracyjnego?
Beton architektoniczny zwykle wykorzystuje się do wykonywania widocznych elementów ścian i elewacji. Tworzywo to w praktyce znajduje znacznie szersze zastosowanie, a wykonane z niego wyroby najczęściej odznaczają się oryginalnym i niepowtarzalnym designem. Z betonu dekoracyjnego wytwarza się np.:
- donice – pełniące zazwyczaj funkcję elementów architektury miejskiej, można w nich sadzić rozmaite rośliny;
- meble (np. ławki, stoliki) – mogą być zrobione z lanego betonu albo pokryte cienką warstwą cementu; te pierwsze doskonale wkomponowują się w przestrzenie otwarte, drugie natomiast stanowią element wyposażenia wnętrz;
- ścianki ogrodowe – wykonane z betonowych bloczków modułowych, służą do wydzielania przestrzeni ogrodowej.
Inne produkty z betonu architektonicznego to np. kosze na śmieci, a także słupki parkingowe. Z omawianego materiału można także wykonać m.in. wazy, półmiski i świeczniki.
Najnowsze komentarze