Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 20, 2021 in Remont i budowa |

Jak zaplanować ogród, by nie zrobić sobie pod górę?

Jak zaplanować ogród, by nie zrobić sobie pod górę?

Jak zaplanować ogród by nie utrudnić sobie pracy?

Jeśli przystępujemy już do projektowania ogrodu i chcemy zachować przy tym możliwie największą dozę samodzielności, powinniśmy rozpocząć całe przedsięwzięcie od przeczytania kilku egzemplarzy fachowej literatury, a następnie zadać sobie jedno ważne pytanie – jaką funkcję chcemy, by pełnił nasz ogród?

Gdy przerobimy już kilka lektur i uznamy, że zgłębiliśmy tajniki ogrodnictwa, a z naturą jesteśmy za pan brat, możemy zadać sobie (a także bliskim, jeśli ich mamy na podorędziu) parę pytań, które będą bardzo pomocne przy całej zabawie z ogrodem:

– czy chcemy, by ogród wymagał dużo pracy typowej dla hobbystów, czy był raczej wersją leniwą
– czy chcemy, by ogród służył do czynnej rekreacji, czy raczej pełnił funkcję reprezentacyjną
– czy chcemy, by w ogrodzie mogły rosnąć nasze własne owoce i warzywa

Czas na projekt!

Gdy uda nam się znaleźć odpowiedź na powyższe pytania, tak właściwie możemy przystąpić już do projektowania naszego ogrodu. Jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z projektowaniem przestrzeni, ułatwieniem będzie jeśli założymy, że ogród jest zamkniętym pomieszczeniem, które po prostu chcemy umeblować. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do mebli – rośliny żyją i będą rosnąć. Jeśli posadzimy rośliny za gęsto, lub znajdą się one w zbyt małej odległości od budynku, mogą zniszczyć efekt na którym nam zależy.

Jeśli będziemy mieć wrażenie, że na krótko po posadzeniu roślin nasz ogród jest „łysy” czy „nagi” – nie należy się tym przejmować, rozrastające się rośliny szybko zajmą wolne miejsce. Jedynie te z roślin, które rosną wolno, sadzi się w zagęszczeniu – konkurują one wtedy ze sobą co przekłada się na ich szybszy wzrost. Gdy jednak osiągną już oczekiwane rozmiary, prawdopodobnie trzeba będzie usunąć część z nich po to, by reszta mogła rozwinąć się prawidłowo.

Dobór roślin

Istotną częścią planowania naszego ogrodu będzie również to, jakie rośliny chcemy w nim widzieć. Być może będziemy chcieli, by za kilka lat były w nim drzewa, w których cieniu odpoczniemy? A może chcielibyśmy spożywać owoce i warzywa z przydomowego ogrodu?