Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Remont i budowa |

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych?

Jakie są rodzaje materiałów hydroizolacyjnych?

Każdy obiekt budowlany narażony jest na destrukcyjny wpływ wody i wilgoci. Gdy te przedostają się do fundamentów, ścian budynku lub w poszczególne warstwy podłogi, konstrukcja budynku ulega osłabieniu. Istnieje też ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla osób przebywających wewnątrz. Aby temu zapobiec, należy wykonać odpowiednio dobraną hydroizolację. Jakie są jej rodzaje?

Izolacje bitumiczne – charakterystyka

Najogólniej materiały hydroizolacyjne podzielić można na bitumiczne, mineralne i z tworzyw sztucznych. Te pierwsze, bitumiczne, należą do najdłużej stosowanych. W tej grupie materiałów znajdują się różnego rodzaju emulsje, roztwory, masy uszczelniające, lepiki, papy czy polimeroasfalty. Izolacje bitumiczne cenione są za swoją uniwersalność – można nimi wykonywać izolacje lekkie, średnie oraz ciężkie. Cenione są za swoją trwałość, elastyczność powłok i ciągłość ochrony, a przy tym odporność na ługi, kwasy oraz szereg agresywnych substancji. Są to certyfikowane materiały hydroizolacyjne i powinny spełniać normy PN.

Izolacje mineralne – charakterystyka

Do izolacji mineralnych zalicza się tynki zaporowe, bentonity oraz szlamy, czyli produkty na bazie cementu wzbogacone elementami modyfikującymi i wyselekcjonowanym kruszywem. Izolacje mineralne są obecnie najczęściej wybieranymi materiałami hydroizolacyjnymi, czego dowodem jest m.in. oferta firmy Wermar. Izolacje mineralne cechuje doskonała ochrona przed wodą i wilgocią, szerokie zastosowanie oraz bardzo niska możliwość popełnienia błędów wykonawczych. Wiele z nich posiada atesty, które pozwalają je zastosować nawet w zbiornikach wody pitnej.

Izolacje z tworzyw sztucznych – charakterystyka

Izolacje z tworzyw sztucznych tworzą folie (PVC, FPO, PP, PE, EPDM), żywice i dyspersje. Te również stosować można do wykonywania hydroizolacji lekkiej, średniej oraz ciężkiej. Ich właściwości techniczne przewyższają właściwości tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych i tworzą one najbardziej zróżnicowaną asortymentowo grupę. Wyróżnia je bardzo wysoka rozciągliwość, a przy tym dobra przyczepność do podłoży mineralnych i wysoka wodoszczelność. Znajdują swoje zastosowanie zarówno w izolacji fundamentów i ścian, jak i izolacji pokryć dachowych.