Po co i w jakim celu stosować impregnat do drewna?
Impregnacja drewna polega na nasyceniu drewna specjalnym środkiem, który ma je chronić przed czynnikami fizycznymi, atmosferycznymi i biologicznymi. Niegdyś szczególnie cenne wyroby z drzewa zabezpieczano przy użyciu naturalnych środków, jednak obecnie wykorzystywane są bardziej skuteczne i dokładnie przebadane, profesjonalne impregnaty do drewna.
W naturalnych warunkach drzewa są częścią ekosystemu. Jako żywa roślina, jest odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć, a także większość owadów, czy grzybów. Jednak po ścięciu drzewa jego odporność znacząco spada. Z tego względu koniecznym jest właściwe zabezpieczenie drewna, aby mogło posłużyć nam przez wiele lat. Do tego najlepiej wybierać sprawdzone substancje, które doskonale chronią drewno, a przy tym są sprawdzone i bezpieczne. Na rynku dostępny jest szereg substancji, które opracowane są na bazie naturalnych olei, ale również stworzone na bazie mieszanek żywic. Mają one inne właściwości, dlatego impregnat do drewna powinniśmy dobierać odpowiednio do tego, jaki cel chcemy osiągnąć.
Sposoby ochrony drewna
Impregnacja drewna może odbywać się na kilka różnych sposobów. Możemy zabezpieczać drewno powierzchniowo, poprzez głęboką impregnację ciśnieniową. W takim przypadku drewno zostaje nasycone środkiem grzybobójczym aż do 10mm głębokości. Najczęściej wykonuje się kąpiel drewna w specjalnie przygotowanych do tego wannach, basenach czy kadziach. Drzewo zanurzane jest w preparacie impregnującym, który wchłania w cała swoją powierzchnię. W taki sposób należy zabezpieczać drewno konstrukcyjne, które ma być wykorzystywane do budowy np. domów. Innym sposobem jest impregnacja ciśnieniowa, próżniowa. Taką impregnację przeprowadza się w warunkach przemysłowych, zaś preparat wprowadza się pod odpowiednim ciśnieniem. Jest to metoda, którą wykorzystuje się głównie do drewna stosowanego na zewnątrz. Jednakże, najczęściej wykonujemy samodzielnie impregnację powierzchniową. Jest to metoda zabezpieczania drewna za pomocą preparatu nanoszonego pędzlem, a jego zadaniem uzupełnienie ochrony już impregnowanego drewna bądź odnawianie go.
Kiedy impregnat do drewna jest skuteczny?
Bardzo istotne jest to, że nie każda impregnacja jest tak samo skuteczna. To, czy zabieg będzie efektywny zależy od kilku elementów. Przede wszystkim, ważny jest wybór impregnatu do zabezpieczania drewna. Ponadto, na skuteczność ma wpływ sposób nakładania preparatu, a także wilgotność drewna. Wybierając preparat do zabezpieczenia drewna powinniśmy zwrócić uwagę na to, przed czym chcemy zabezpieczyć drewno. Efekt końcowy możemy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem tego zabiegu. Na opakowaniach preparatów do impregnacji drewna znajdziemy niezbędne informacje o tym, przed czym chroni poszczególny środek, w jaki sposób powinno się go zastosować, a także, czy wymaga zastosowania także innych preparatów, czy nie. Jeśli właściwie wykonamy zabezpieczenie drewna przed czynnikami, które mogą być szkodliwe dla tego szczególnego materiału, to będzie nam służyć przez wiele lat.
Więcej na di.com.pl.
Najnowsze komentarze