Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Remont i budowa |

Jak wykorzystuje się arkusze ścierne?

Jak wykorzystuje się arkusze ścierne?

Podczas obróbki rozmaitych powierzchni niezbędne są odpowiednie narzędzia i akcesoria umożliwiające prawidłowe wykonanie każdego etapu prac. W czasie szlifowania, polerowania i fazowania przedmiotów wykonanych z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych doskonale sprawdzają się materiały wykorzystujące właściwości ziaren ściernych. Należą do nich m.in. arkusze ścierne. Czym są te akcesoria? Kiedy warto po nie sięgać? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Czym są arkusze ścierne?

Arkusze ścierne to jeden z materiałów ściernych wykorzystywanych w trakcie obróbki powierzchni wykonanych z różnych tworzyw. Poza metalem i drewnem są to metale nieżelazne, ceramika, szkło czy plastik. W arkuszach sprzedawany jest przede wszystkim papier ścierny, czyli najpopularniejszy z materiałów stosowanych do ręcznego szlifu czy polerowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifu:

W dobrych sklepach z akcesoriami stolarskimi i blacharsko-lakierniczymi znaleźć można również uniwersalne arkusze na podłożu płóciennym oraz modele wykonane z włókniny szlifierskiej. Te drugie szczególnie dobrze sprawdzają się podczas obróbki powierzchni metalowych: stalowych, aluminiowych, mosiężnych, miedziowych, chromowanych oraz ze stali nierdzewnej. Arkusze z włókniny wykazują zwiększoną zdolność do wyłapywania pyłu, dzięki czemu umożliwiają efektywną pracę z materiałami charakteryzującymi się wysokim stopniem pylności. Są niewrażliwe na działanie wody – z powodzeniem można korzystać z nich w trudnych warunkach środowiskowych.

Do czego wykorzystywane są arkusze ścierne?

Dostępne na rynku arkusze produkowane są z użyciem rozmaitych ziaren ściernych. Wśród nich znajdują się m.in. ziarna ceramiczne, kompaktowe, cyrkokorundowe i korundowe, a także ziarna z węglika krzemu. W zależności od typu i wielkości ziarna arkusze mają różną gradację. Im większe ziarno, tym większa jest gradacja. Przekłada się to na właściwości ścierne produktu. Arkusze z niewielką gradacją stosowane są do precyzyjnej obróbki materiałów o delikatnej strukturze. Do agresywniejszej pracy z twardymi surowcami używane są arkusze o większej gradacji.

Zaliczane do materiałów ściernych do urządzeń szlifujących arkusze oferowane są w różnych rozmiarach oraz kształtach. W zależności od preferencji mogą być sprzedawane w uniwersalnych formach lub przygotowywane na specjalne zamówienie. W tym drugim przypadku użytkownik może wybrać nie tylko wymiary produktu, ale też jego zastosowanie. Warto bowiem wiedzieć, że na rynku znajdują się specjalne arkusze przystosowane do obróbki drewna czy konkretnego rodzaju metalu. Wraz z bloczkami ściernymi wyśmienicie sprawdzają się w czasie obróbki powierzchni o nieregularnym profilu. Można stosować się do szlifowania wewnętrznych i zewnętrznych krawędzi, wygładzania zaokrągleń oraz niwelowania wybrzuszeń. Zakres wykorzystania tych akcesoriów jest niezwykle szeroki i zależny od typu arkusza.