Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 5, 2020 in Remont i budowa |

Dlaczego inspekcja wciągników jest tak ważna dla bezpieczeństwa?

Dlaczego inspekcja wciągników jest tak ważna dla bezpieczeństwa?

Prawo dotyczące BHP przeszło ogromne zmiany na przełomie kilkudziesięciu lat, jednak nadal zdarzają śmiertelne wypadki w miejscu pracy i to niejednokrotnie w zakładach, które dbają o bezpieczeństwo swojej kadry. Oprócz przeszkolenia pracowników duże znaczenie ma tutaj rutynowa inspekcja sprzętu, w tym wciągników, żurawi, suwnic i innych maszyn, które przenoszą wielotonowe ładunki. Dlaczego jest to tak ważne?

Wymagania prawne a realia w zakładach pracy

Przepisy BHP stają się coraz surowsze każdego dnia i zarządzający halami produkcyjnymi są zmuszeni zwracać uwagę na nowe wytyczne. Rozporządzenia prawne wymagają, aby wciągniki kontrolować przynajmniej raz na trzy miesiące, a w przypadku bardziej zaawansowanych maszyn powinno odbywać się to nawet raz w miesiącu. Chociaż na pierwszy rzut okna może się to wydawać nadgorliwością, to trzeba pamiętać o tym, że niekiedy podczas jednego rozładunku sprzęt musi udźwignąć ciężar, który przekracza kilkaset ton. Oprócz samej maszyny trzeba również sprawdzić stan lin stalowych, haków i uchwytów, które biorą udział w procesie transportowania produktów.

W przypadku wciągników lub dźwigów, które pracują w bardziej wymagającym środowisku, takim jak zakład wytwarzający substancje chemiczne lub mokre pomieszczenie, eksperci zalecają sprawdzanie wyposażenia przez wykwalifikowany organ tak często, jak jest to tylko możliwe. Kontrola wzrokowa wykonana przez operatora sprzętu powinna mieć miejsce przed każdym użyciem wciągnika.

Co dają regularne kontrole?

Konserwacja zapobiegawcza nie tylko zmniejsza ryzyko przestojów i kosztownych rachunków za naprawę, ale także zapewnia, że zespół pracowników nie jest narażony na niebezpieczeństwo. Jest to o tyle istotne, że nawet stosunkowo niegroźny wypadek może skończyć się tragicznie, jeśli wciągniki obsługują ciężkie ładunki. Konsekwencje, jakie spoczęłyby w takim przypadku na firmie, nie ograniczają się wyłącznie do kar finansowych, ale skutkują również obniżeniem zaufania wśród klientów.

Jak znaleźć firmę, która oceni stan maszyn?

Szukając idealnego wykonawcy do opracowania planu konserwacji, najlepiej jest kierować się opiniami innych klientów. Często przedsiębiorcy uważają, że inspekcja przeprowadzona przez ich firmę ubezpieczeniową jest wystarczajjąca pod względem zgodności z prawem, jednak kontrola wzrokowa dźwigu i liny ładunkowej nie pomoże wychwycić poważniejszych problemów. Wciągniki powinny więc przechodzić szczegółową inspekcję wszystkich elementów, jakie składają się na maszynę.