Co wyróżnia instalacje grzewcze stosowane w halach produkcyjnych?
Hale produkcyjne zazwyczaj wyróżniają się dużą powierzchnią oraz wysokością. To znacznie utrudnia ich efektywne ogrzewanie. W tego typu pomieszczeniach relatywnie szybko dochodzi bowiem do znacznej utraty ciepła. Dlatego też przy projektowaniu i wyposażaniu hal przemysłowych szczególną uwagę zwraca się na dobór odpowiedniej instalacji grzewczej. Sprawdź, jakie rozwiązania stosuje się najczęściej w tym przypadku.
O czym należy pamiętać przy dobieraniu systemów ogrzewania do hal przemysłowych?
Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu konkretnego systemu grzewczego w hali produkcyjnej trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Warto uświadomić sobie, że w tego typu pomieszczeniach ciepłe powietrze przemieszcza się do góry. Zimne natomiast pozostaje na dole, w strefie roboczej. Dlatego też należy zatroszczyć się o to, aby cyrkulacja powietrza na hali przebiegała w odwrotnym kierunku niż wspomniany. Sprzyja temu zainstalowanie w pomieszczeniu wysokiej jakości nawiewników i wywiewników oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Kluczową kwestią pozostaje także zminimalizowanie strat ciepła wynikających z użytkowania obiektu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się założenie kurtyn powietrznych przy wrotach. Wybierając systemy grzewcze spośród opcji oferowanych przez takie firmy, jak Przedsiębiorstwo Instalacyjne TAPI, trzeba też zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Urządzenia wchodzące w skład instalacji grzewczych powinny pracować cicho i wydajnie. Nie mogą one potęgować hałasu panującego na hali.
Wybrane przemysłowe systemy grzewcze
Właściciele zakładów produkcyjnych mają do wyboru różne metody ogrzewania hal przemysłowych. Wśród najczęstszych rozwiązań wymienia się:
- ogrzewanie powietrzne – instalacje zaopatrzone w nagrzewnice pozwalają na równomierne rozprowadzenie nagrzanego powietrza po całym pomieszczeniu;
- ogrzewanie za pomocą promienników podczerwieni – wspomniane promienniki mogą być gazowe albo elektryczne; w tym pierwszym przypadku dochodzi do emisji ciepła za sprawą mocno rozgrzanych płyt ceramicznych; w drugim natomiast promienie trafiają do ogrzewanych stref za sprawą reflektorów cieplnych z wypolerowanej blachy.
Przemysłowe instalacje grzewcze niekiedy zintegrowane są także z wentylacją. Stosuje się wówczas centrale kanałowe albo bezkanałowe.
Najnowsze komentarze