Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 23, 2023 in Remont i budowa |

Jak zbudowany jest profil okienny?

Jak zbudowany jest profil okienny?

Okna stanowią jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych całego domu. Ich stan ma duży wpływ na efektywność energetyczną obiektu. Decyduje o tym, ile ciepła ulatnia się na zewnątrz w trakcie codziennej eksploatacji budynku. Jakość całego okna w dużej mierze uzależniona jest od jakości profili użytych do jego budowy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak zbudowany jest profil okienny. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Materiały stosowane w budowie profili okiennych

Profile okienne, czyli konstrukcje podtrzymujące szybę w ramie, są wykonywane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą: metal, drewno oraz tworzywo sztuczne. Ze względu na wysoką trwałość i niskie wymagania konserwacyjne wśród producentów dużym uznaniem cieszą się szczególnie profile aluminiowe i okna z PCV. Poza dużą solidnością do ich zalet trzeba zaliczyć także odporność na uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Profile aluminiowe są dodatkowo bardzo lekkie, co jest niezwykle ważne w trakcie montażu. Pomimo niskiej wagi umożliwiają tworzenie wielkoformatowych przeszkleń z użyciem szyb o znacznej masie.

Z jakich elementów składają się profile okienne?

Okno to złożona konstrukcja składająca się z kilku elementów. Wśród nich najważniejsze są właśnie profile. Bez nich niemożliwe byłoby wykonanie ramy skrzydła i ościeżnicy okna. Każdy profil zbudowany jest z cienkich przegród tworzących komory o różnej szerokości. Im więcej komór, tym okno charakteryzuje się lepszymi właściwościami termicznymi. Dawniej standardem były systemy dwu-, maksymalnie trzykomorowe. Obecnie jednak rozwój technologii sprawił, że producenci oferują klientom okna bazujące na budowie cztero-, pięcio-, a nawet sześciokomorowej. Systemy tego rodzaju charakteryzują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła, a dodatkowo są trwalsze i odporniejsze na próby włamania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta okien aluminiowych i z PCV:

Stopień izolacyjności cieplnej profilu uzależniony jest nie tylko od ilości komór. Wiele zależy również od jakości pianki poliuretanowej znajdujące się w środkowej komorze. Kolejnym z elementów budowy każdego profilu jest kształtownik, który odpowiada za sztywność całego systemu. Najczęściej wykonuje się go ocynkowanej stali. Dzięki niemu okno nie ugina się i nie przychyla w czasie montażu oraz późniejszego użytkowania.

Jak powstają profile okienne?

Produkcja profili okiennych obejmuje kilka etapów, w tym cięcie, gięcie, spawanie, klejenie i wykończenie. Pierwszym z nich jest cięcie materiałów do pożądanego rozmiaru i kształtu za pomocą specjalistycznych narzędzi – pił lub laserów. W kolejnym etapie następuje gięcie surowców do pożądanego kształtu profilu. Wykorzystywane są do tego maszyny takie jak prasy krawędziowe. Tak uformowane profile są spawane lub klejone w celu złączenia ze sobą poszczególnych elementów. Etap wykańczania obejmuje końcową obróbkę i ewentualne malowanie proszkowe dla lepszego zabezpieczenia przed uszkodzeniami oraz korozją.