Najważniejsze parametry techniczne układarek asfaltu
Wykonywanie nawierzchni z mas bitumicznych służących jako drogi place, parkingi czy pasy startowe wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Poza walcami czy koparkami na placu budowy niezbędne są również tak zwane układarki asfaltu. Dowiedz się które z parametrów technicznych tych maszyn warto brać pod uwagę decydując się na ich zakup lub wynajem.
Parametry stołu
Kluczowym elementem każdej układarki asfaltu jest tzw. stół roboczy, po którym rozprowadzana jest masa bitumiczna. Z punktu widzenia użytkownika najważniejszym parametrem stołu jest jego szerokość – im jest ona większa, tym większą powierzchnię w czasie przejazdu można pokryć masą bitumiczną. To przekłada się na czas, efektywność oraz koszt pracy.
Parametry silnika
Jak każdy pojazd mechaniczny, układarka asfaltu wyposażona jest w silnik będący źródłem napędu do jej funkcjonowania. Generalnie, im mocniejszy silnik tym większa efektywność pracy, niemniej moc silnika w dużym stopniu przekłada się na koszt zakupu i utrzymania maszyny. Poza tym warto zwrócić uwagę na parametry takie jak pojemność skokowa, ilość cylindrów czy prędkość robocza układarki
Rodzaj napędu
Wyróżnia się dwa główne typy układarek – kołowe i gąsienicowe. Zastosowany rodzaj napędu ma duży wpływ na jej zastosowanie. Układarki gąsienicowe są rozwiązaniem preferowanym przez wielu wykonawców, ponieważ zachowują lepszą przyczepność do podłoża, co jest szczególnie ważne przy wykonywaniu nawierzchni na pochyłym terenie. Z drugiej strony układarki kołowe są z reguły tańsze i mniej szkodliwe dla już gotowych nawierzchni.
Kupno czy wynajem?
Układarka asfaltu jest sprzętem niezbędnym przy pracach drogowych, jednak nie trzeba ich kupować na własność. Atrakcyjną alternatywą dla wielu wykonawców tego typu zleceń będzie opcja wynajmu układarki – usługę taką znajdziemy w ofercie firmy Bellator. Wynajem układarki może trwać przez dowolnie wybrany czas – od kilku dni do nawet kilku miesięcy – w zależności od potrzeb klienta. Wynajmujący ponosi wyłącznie koszty usługi – wszystkie dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie czy serwis, wciąż leżą w obowiązkach właściciela urządzenia. Właśnie to jest główną zaletą wynajmu – jest to proste rozwiązanie problemu niedoboru własnego sprzętu na czas wykonywania inwestycji, a także zastąpienia posiadanych maszyn w momencie wystąpienia awarii, które wykluczają je z użytku. Dodatkowo firma wynajmująca sprzęt ma możliwość odkupienia go po zakończeniu wynajmu na bardzo korzystnych warunkach.
Najnowsze komentarze