Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Wnętrza |

Jakie bejce stosuje się w meblarstwie?

Jakie bejce stosuje się w meblarstwie?

Drewno należy do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, zwłaszcza przy wykańczaniu i dekorowaniu wnętrz. Cenione za swój atrakcyjny, a jednocześnie zróżnicowany wygląd oraz naturalny charakter i przyjemną w dotyku fakturę z reguły jest zabezpieczane odpowiednio dobranymi preparatami. Pozwalają one na wydobycie najważniejszych cech drewna, a także gwarantują ochronę przed oddziaływaniami zewnętrznymi.

Do czego służy bejca?

Właściwe wykończenie naturalnego drewna pomaga w nadaniu mu oczekiwanego wyglądu, a także umożliwia zabezpieczenie jego powierzchni przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, a przede wszystkim gromadzącymi się zabrudzeniami, a także rozwojem pleśni czy działaniem wilgoci. Wśród licznych środków, z jakich można skorzystać w tym celu, na szczególną uwagę zasługują zapewniające wysoką estetykę bejce do mebli. W Gdańsku są one dostępne w ofercie firmy Ivpol-North. Korzystanie z bejcy pozwala na uwypuklenie usłojenia drewna przy jednoczesnej modyfikacji jego wybarwienia. Nakładany preparat wnika w materiał, nadając mu głęboki kolor, a nierzadko upodabniając element do wykonanego z o wiele kosztowniejszego gatunku. Warto pamiętać o tym, że prawidłowe nałożenie bejcy wymaga dopasowania jej do właściwości konkretnego drewna, a także zastosowania dobrze dobranej techniki. Bejce są chętnie wybierane zarówno przy zabezpieczaniu nowych elementów wykonanych z drewna, jak i przy renowacji starych.

Z jakich rodzajów bejc można skorzystać?

Bejce różnią się od siebie nie tylko barwą oraz jej intensywnością, ale także rodzajem preparatów wykorzystanych do ich produkcji. Najważniejsze rozróżnienie obejmuje typ zastosowanego rozpuszczalnika. Może nim być woda, ale też olej albo rozpuszczalnik organiczny. W przypadku bejc wodnych pigment jest rozpuszczony w wodzie, a utrwalanie środka wiąże się z jej odparowaniem. Uzyskiwane efekty są zwykle dość subtelne. Bejce olejowe mogą zawierać terpentynę, olej lniany a inne lekkie oleje, pozwalając na osiągnięcie intensywnej barwy. Bejce rozpuszczalnikowe powstają z zastosowaniem alkoholu, octanów albo acetonu, a ich cechą charakterystyczną jest szybkie wysychanie. Do mebli używa się zwykle bejcy wodnej lub rozpuszczalnikowej. Firma Ivpol-North oferuje szeroki wybór bejc różnych typów.